Kniha: Prebúdzanie draka

  • 6 December 2014
  • krkavec
Robo Jankovich

„Naša spoločnosť stojí pred obrovskou úlohou prepojiť zomierajúce miestne spoločensko-hospodárske (ekonomické) vzťahy s informačnými riešeniami a nie čakať, kým pretrvávajúce väzby odvrhnuté vyčerpaním alebo privatizáciou zhynú. Rovnako je dôležité zachovať a zvelaďovať aj hodnoty príRodných a kultúrno-spoločenských väzieb a kapitálu.“Robo Jankovich

Na pohľad malá knižka – vnútri však veľmi obsažná! Začína sa pomerne zmätene, bol som zavalený výpočtom vážnych problémov, v ktorých sa ako civilizácia topíme – a ktorým stále zbabelo odmietame čeliť alebo ich vôbec vidieť. Prejavy sú rôzne: korupcia, vojny, depresie, krízy, zamestnanecké otroctvo, ničenie životného prostredia... Autor však od začiatku knihy vedie čitateľa po výraznej niti myšlienok – všetko sa to odvíja od medziľudských vzťahov, ktorým sme prestali dávať pozornosť. V prvom rade tie sú nepríjemné a prehliadané. Sme pôvodne ľudia spoločenskí – ľudsky spoločenskí – náš prirodzený svet je svet vzťahov, medziľudských a iných.

Odvrátili sme sa od vzťahov – a vo vzťahoch, v ich uzdravení tkvie niečo nepoznané – otvára sa cesta. Pokračujúc v čítaní nás nitka vedie cez výpočet riešení, ktoré už v rôznych častiach sveta dávajú ľudia do života – a končí sa vysvetlením spoločenských zákonitostí. Práve tieto spoločenské ľudské skupinové duševné pochody otvárajú cestu k pochopeniu tej chyby, ktorej sme sa ako ľudstvo dopustili. Tu tkvie to, čo nám uniká a tak veľmi chýba. To posvätno, ten život, ľudskosť, láska – znie to ako prázdne slová. Treba to zažiť. Našťastie je Robo Jankovich práve jeden z tých ľudí, ktorí v prvom rade žijú, cítia a zažívajú. Jeho slová sú silno späté so zakúsenou skutočnosťou a zážitkami – ktorým sa nám, ktorí sedíme za knihami obklopení virtuálnymi priestormi civilizácie, málo dostáva... Knižku vrelo odporúčam a držím palce pri jej prelúskavaní.