Svet bude iný

  • 15 September 2015
  • krkavec
Tábor pri dedine Traiskirchen

Stojím pred múrmi bývalých kasární, dnes utečeneckého tábora blízko slovensko-rakúsko-maďarských hraníc. Prší a vonku pred táborom nie je veľa ľudí. Rozprávame sa s dvoma mladými chalanmi z Afganistanu. Sú tu už dva-tri mesiace, vyzerajú dobre, sú slušne oblečení, bystrí, hovoria anglicky. Majú za sebou dlhú cestu, ktorá stála ich rodiny celý majetok. Čo teraz? pýtam sa. Mlčia. Práve dnes Nemecko uzavrelo hranice. Počet 800 tisíc ľudí, ktorých sa Nemecko rozhodlo prijať, je už skoro naplnený - v táboroch majú teraz 600 tisíc utečencov a zrejme veľa ďalších ešte príde, kým sa hranice nepodarí zabezpečiť.

Vlastne nikto presne nevie, koľko týchto do Európy prúdiacich ľudí vlastne je a kde ich koľko bude zajtra. Vlády nespolupracujú, veci sa menia z hodiny na hodinu. Správy máme z prvej ruky - sprevádza nás indický kuchár, veľmi žiarivý a krásny človek, a jeho rakúsky priateľ Manfred. Emrich už týždeň pre utečencov z vlastnej vôle varí. Je schopný prísť na miesto, kde ľudia uviazli a sú hladní, a za pár hodín s priateľom a s pár dobrovoľníkmi z radov utečencov navariť a nasýtiť tisícky. Varí to, čo Arabom chutí, za zlomok ceny oproti tomu, čo stojí rakúska nemocničná strava, ktorú títo utečenci dostávajú v táboroch.

Sú tu aj ženy a deti, dospelých chlapov však vonku mimo tábor nevidno. Títo ľudia tu sú prvou vlnou, sú to tí bohatší, stredná vrstva, často rozhľadení a študovaní. Mohli si dovoliť prevoz, nešli celú cestu pešo. Niektorí sa zviezli aj krížom cez Maďarsko, vraj to utečenca vyjde asi na 1000 Euro. Vlastne celý ten tok ľudí z Afriky a Blízkeho východu je výnosným obchodom. Na utečencoch bohatne predovšetkým nenávistný islamský štát (ISIS). Prevoz utečencov podnecujú práve oni a robia tak s vidinou ovládnutia a islamizácie Európy. Vedia, čo robia - čím spravia podmienky v rozvrátených moslimských krajinách horšími pre život, tým viac ľudí je ochotných zaplatiť majetkom a vzdať sa všetkého, aby sa dostali do zasľúbeného Nemecka. Ich sen však vybledol dnešným dňom. Kvóta je naplnená. Na ceste ostali milióny. V Jordánsku, Turecku, Macedónsku, Rumunsku a Maďarsku ostali trčať približne štyri milióny utečencov. Toto sú zväčša tí chudobnejší a zúfalejší. Nachádzajú sa v nepredstaviteľne horších podmienkach ako vidíme my tu v Rakúsku. Odhad je, že do konca roka ich sem k nám príde asi milión.

A my v Európe? Už dávno sme zanevreli na naše hodnoty. Ak vôbec za niečo Európske hodnoty niekedy stály. Veď civilizovaná Európa vlastne od základu stavia na panstve a poddanstve, na vykorisťovaní ľudských a prírodných zdrojov. To bohatstvo a rozkvet, ktorý tu zdanlivo máme, zhorkne pri predstave ozbrojených, duchovných a hospodárskych ťažení, ktorými si Európa a USA spravili zo zvyšku sveta vazalov. Máme ešte vôbec ducha? Či sme už len bábkami v hre peňazí a papierov, zákonov a predpisov, inštitúcií, médii a viery v pokrok - tej viery, že všetko je najlepšie, ako môže byť. Vlastne sa možno len misky váh pohli. Tá Európa, ktorá kolonizovala, vykorisťovala a sústreďovala bohatstvo iných krajín, sa ním prežrala a otupela. Namyslení páni zmrzli v nevedomom strachu pred silami všehomieru, ktoré prirodzene smerujú k rovnováhe. Koľkí z nás sú schopní vidieť príčiny a dôsledky - a koľkí sa dokážu pozrieť za ne a uzrieť ten bájny svetlý svet? Ten zdravý stav slobody, spokojnosti, mieru, ľudskosti.

Slovensko je v tom možno nevinne. Je to asi tisíc rokov, čo sme boli postupne podradení a zotročení a veľa z nás v priebehu dejín ušlo za lepším osudom mimo našu krajinu. Na Slovensko arabskí utečenci nikdy nechceli a ani my ich (česť výnimkám!) nechceme - EÚ nás však včera pritlačila: buď povinné kvóty, koľko utečencov musíme ako Slovensko prijať, alebo koniec Schengenu - zatvorenie hraníc. Páni z Bruselu nás vydierajú, sú násilní, nútia, nepočúvajú, nechcú pochopiť. Nevidia nás. My Slováci sme dobrí tak, aby nás využili.  Kedy si to uvedomíme? Kedy si to uvedomia oni? Že sú stále uviaznutí v násilných, vojnových vzorcoch myslenia? Že aj v Európe máme stále vojnu - aj keď sa už otvorene a krvavo nebojuje?

Pri tábore zastávajú raz za čas autá, ľudia nesú utečencom jedlo a hmotnú pomoc. Takých ľudí, ako je Emrich, je však príliš málo. Príliš málo z nás chápe, že keď sú už utečenci tu, už sú našou súčasťou a neostáva nám nič iné, ako ich prijať. Napätie, rozpor, strety a vojny by prišli práve vtedy, ak by sme ich odmietli. Ak by sme odmietli prijať skutočnosť, že tu utečenci sú. Vtedy by sa ocitli v podobnej bezvýchodiskovej polohe ako u nás Cigáni. Výzvou je prijať skutočnosť - prijať to, že náš svet sa nenávratne zmenil.

Moji priatelia sa sem za týždeň znova vracajú. So zámerom dobrej nálady, s hrncami, potravinami a hudobnými nástrojmi. Bude to ťažké, ale inú cestu ani ja nevidím.

My sme strojcami svojej budúcnosti. Práve teraz. Rozpamätáme sa na našu pohostinnosť? Na schopnosť prijať druhého napriek jeho odlišnosti - pretože práve táto nás môže obohatiť a spraviť celistvejšími a silnejšími? Áno, je to bremeno, ktoré prichádza - a o to viac zabolí ten náš vlastný kríž obmedzenej výlučnosti, nadradenia a nepochopenia, ktorí si sami nevedome a útrpne nesieme.

Čo to bude stáť mňa? Naučiť sa povedať v pravú chvíľu nie a v pravú áno. Smelo sa pozrieť skutočnosti do očí. Vedieť si ustáť svoje hranice a zároveň a dokázať otvoriť, cítiť, súcitiť.

Byť poddaným je neprávosť a väčšia je byť pánom...

Dokážeme obrodiť nášho slovenského ducha? Nadnárodne? Ľudsky a ľudovo? Táto zem už dávno nie je naša - vždy tu žil celý pestrý kruh bytostí, nie len my páni, my čistí, správni, civilizovaní (a bieli). Sami sme tu len hostia v tomto čase na tejto Zemi.

Je čas zmien. Otvoríme sa im? Či ich poprieme a necháme sa nimi v svojej nevidomosti, strnulosti a uzavretosti rozdrviť?

Objímam Emricha z Indie, lúčim sa s Rakúšanom Manfredom z Dúhovej rodiny. Je možné, že sa čoskoro znova stretneme.

Názory

Medicines prescribing information. What side effects can this medication cause?
lyrica for in the USA
Some news about medicine. Get now.

Thanks, I've recently been searching for info about

this subject for a while and yours is the greatest

I have ffound oout so far. But, what clncerning tthe bottom line?

Are you positive in egards to the supply?

Also visit my blog ... how to make a golf stroke

counter beads; Holly,

Medicines information sheet. Effects of Drug Abuse.
lyrica india 300 for sell in US
Everything what you want to know about drug. Get here.

Hey this is kinda of off topic but I was wanting

to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so

I wanted to get advice from someone with experience.

Any help would be greatly appreciated!

my page :: 출장샵

Добрый день дамы и господа!
Наша компания занимается свыше 10 лет продажей аква изделий для декора помещений в Киеве. Вот основные виды продукции, которые мы можем предложить вам:
1)Водно пузырьковая панель – Уникальный декор, который заменит аквариум, и сделает уютной атмосферу в Вашем помещении. Данный вид аква конструкций отлично подходит для любого типа помещений.
2)Искусственный водопад по стеклу- Служит отличным решением для зонирования помещений в виде перегородок, как для жилых, так и для общественных помещений. Кроме того, Вы сделаете правильный выбор, если поставите такое изделие в кафе, ресторане или спа салоне, это придаст динамичности в Ваш интерьер и отлично его дополнит.
3)Водяная стена – Аква декор, который поможет Вам расслабиться и немного порелаксировать после тяжелых будней, а световой эффект будет работать как светильник или торшер с функцией светотерапии, которая применяется для лечения различны психических расстройств.
4)Декоративный водопад по стеклу - Мы применяем водопады по стеклу в ниши, в виде перегородки, может быть напольного типа, возле стены, навесного настенного типа.

Доброго времени суток господа!
Есть такой замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду.Основной деятельностью нашей компании является обеспечение клиента качественной питьевой водой в достаточном количестве. скважина на воду,бурение скважин на воду, скважина минск,скважина на воду цена,бурение скважин в минской области,ремонт скважин и бурение скважин минск.Поможем пробурить скважину, которая будет отвечать именно Вашим пожеланиям.Бурение скважин на воду в Минской области производится на глубину около 30-40 метров.Несмотря на это, непосредственный водозабор начинается уже с глубины 20-25 метров, удается получить 1-3 метров кубических в час. Компания «ПРОФИБУР» использует современный роторный способ бурения, его можно использовать на самых разных грунтах. Ждем Вас у нас в офисе.
От всей души Вам всех благ!

http://thriftmap.com/author/melenaljw/
https://galantclub.od.ua/member.php?u=29199
http://www.actionfigs.com/forums/member.php/256906-Melenalol
https://vntoursguide.com/tourtips/profile.php?id=220628
http://www.eng.azrip.net/user/Pavlosfra/

Drugs information sheet. What side effects?
can i get generic lyrica no prescription in the USA
Some trends of medicament. Get information here.

Medicine information leaflet. What side effects can this medication cause?
where can i buy cheap lyrica online in USA
Actual what you want to know about medicament. Get here.

Доброго времени суток дамы и господа!
Есть такой замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду.Основной деятельностью нашей компании является обеспечение клиента качественной питьевой водой в достаточном количестве. скважина на воду,бурение скважин на воду, скважина минск,скважина на воду цена,бурение скважин в минской области,ремонт скважин и бурение скважин минск.Поможем пробурить скважину, которая будет отвечать именно Вашим пожеланиям.Бурение скважин на воду в Минской области производится на глубину около 30-40 метров.Несмотря на это, непосредственный водозабор начинается уже с глубины 20-25 метров, удается получить 1-3 метров кубических в час. Компания «ПРОФИБУР» использует современный роторный способ бурения, его можно использовать на самых разных грунтах. Ждем Вас у нас в офисе.
Увидимся!

http://members.uala.us/author/pavlosipa/
http://mycambridge.ru/index.php?action=profile;u=8631
https://forum.blu-ray.com/member.php?u=647775
http://lastmoon.org/forum/index.php?action=profile;u=146541
http://player.ru/member.php?u=204190

Medication information sheet. Long-Term Effects.
lyrica order in the USA
All about medicines. Read information now.

Приветствую Вас друзья!
https://drive.google.com/file/d/1M6KESe6-2SPzKQijWyIrS7jND2KDnClq/view?u...
Предлагаем Вашему вниманию интересный сайт для заказа бурения скважин на воду.Основной деятельностью нашей компании является обеспечение клиента качественной питьевой водой в достаточном количестве. Компания «ПРОФИБУР» использует современный роторный способ бурения, его можно использовать на самых разных грунтах. Ждем Вас у нас в офисе.
От всей души Вам всех благ!
http://bbs.long-d.cn/users/24452/
http://yadakar.com/forum/member.php?315330-Pavlosxwh
http://btc357.com/forum/profile.php?id=651739
http://w88w88live.com/w88live/profile.php?id=133687
http://xnfgxh.com/bbs/home.php?mod=space&uid=414675

Medication information sheet. What side effects can this medication cause?
where to get cheap lyrica for sale in the USA
Everything trends of medicament. Get here.

I do consider all of the ideas you've introduced to your post.

They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts

are very short for beginners. Could you please prolong them a little from subsequent

time? Thank you for the post.

My blog; 예약비없는출장

Hi to every one, as I am genuinely keen of reading this

website's post to be updated regularly. It consists of pleasant stuff.

My homepage - 후불출장

Medicine information leaflet. Cautions. buying doxycycline no prescription Some news about medicine. Get now.

Medicines information for patients. What side effects can this medication cause?
lyrica where to buy in the USA
Best information about drug. Get information now.

Appreciate this post. Will try it out.

Look into my web-site; 부산출장안마

Medicine information leaflet. What side effects can this medication cause? aciphex online cheap Some information about medicines. Get information here.

Drug information leaflet. Short-Term Effects. buy no prescription Actual information about drugs. Get information now.

Drugs information. Generic Name. https://lexapro2020.top/ Actual information about medicines. Read here.

Здравствуйте дамы и господа!
Наша организация занимается свыше 10 лет продажей промышленных и фасадных красок в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности:
https://drive.google.com/file/d/1Rjn-phsZoQftAlG7KZHhbxRAHyVUWC20/view?u...
Всегда рады помочь Вам! С уважением, BELYJMOST
http://www.actionfigs.com/forums/member.php/231114-Zelenarpp
http://www.jdwxs8.com/home.php?mod=space&uid=704524
http://www.sherbakul-crb.ru/index/8-12279
http://himeuta.org/member.php?973045-Zelenaqmx
http://www.naqatube.com/forum/member.php?u=318143

Meds prescribing information. Effects of Drug Abuse.
can i order generic lyrica pills in the USA
All news about pills. Read here.

Medication information sheet. What side effects can this medication cause?
buy lyrica online no script in Canada
Best information about medicament. Get now.

Medicament information leaflet. What side effects? get generic doxycycline online Everything information about pills. Read information now.

Drug prescribing information. Generic Name.
where buy cheap pregabalin without insurance in USA
Actual news about drugs. Read here.

Medicament prescribing information. Effects of Drug Abuse.
can i buy pregabalin without dr prescription in USA
Best about pills. Get now.

Drugs prescribing information. What side effects can this medication cause? buy sildenafil Best what you want to know about drug. Read now.

Drugs information leaflet. Brand names.
where to buy cheap pregabalin without dr prescription in USA
Best information about meds. Get here.

Приветствую Вас господа!
Наша компания занимается свыше 10 лет продажей промышленных и фасадных красок в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности:
1)краска для фасадов
2)масло для дерева
3)интерьерные краски
4)пропитка для дерева
5)краски для окон
Всегда рады помочь Вам! С уважением, BELYJMOST
https://realforum.net/memberlist.php?mode=viewprofile&u=21674
http://bbs.4h.cn/home.php?mod=space&uid=440314
http://bellevuestellenbosch.co.za/forum/profile.php?id=406601
http://sorobr6.ru/index/3-0/index/8-15135
http://vroomer.ru/index/8-13440

Drugs information. What side effects can this medication cause?
can i purchase cheap pregabalin without insurance in US
All information about medicines. Get information now.

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this

website yourself or did you hire someone to

do it for you? Plz answer back as I'm looking to design my own blog and would like to know where

u got this from. appreciate it

My web site: 부산출장안마

Meds information sheet. What side effects? [url=https://orderprozaconline.top/]https://orderprozaconline.top/[/url] Best trends of pills. Get information here.

Pills information sheet. Long-Term Effects.
can i get pregablin without a prescription? in Canada
All trends of meds. Read information here.

What i don't understood is if truth be told how you are

no longer actually much more neatly-appreciated than you might be

now. You're so intelligent. You realize therefore considerably relating

to this subject, produced me individually believe it from a lot of varied angles.

Its like men and women are not interested until it's

something to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice. At all times care for it up!

Also visit my web page; 예약비없는출장

Доброго времени суток дамы и господа!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1hceZWkDFW4mFU9sDZ64bQAi3ss41Fo5g/view?u...
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

Medicament information sheet. Generic Name. can you get generic prednisone without insurance in the USA. Best about pills. Read information here.

Medicament information sheet. What side effects can this medication cause?
buying mobic without prescription in the USA
Some trends of medication. Read information here.

Здравствуйте товарищи!
Предлагаем Вашему вниманию высококачественные профессиональные плёнки.
Наша организация"ООО Защитные плёнки" работает 15 лет на рынке этой продукции в Беларуси.
Мы можем предложить Вам Защитные плёнки ,архитектурные плёнки,декоративные плёнки,автомобильные плёнки и противопожарные плёнки.
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1hceZWkDFW4mFU9sDZ64bQAi3ss41Fo5g/view?u...
С уважением,коллектив "ООО Защитные плёнки".

Medicines information for patients. Generic Name.
buy pregablin in Canada
Best what you want to know about medicines. Get here.

Приветствую Вас дамы и господа! Есть такой замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду. Заказывайте скважину для воды в ЕВРОБУРСЕРВИС – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Более подробная информация размещена тут https://drive.google.com/file/d/12UGUi1eb4vB_-VAklwchUhrlKM8233go/view?u...
Увидимся!

Приветствую Вас дамы и господа! Есть такой интересный сайт для заказа бурения скважин на воду. Заказывайте скважину для воды в ЕВРОБУРСЕРВИС – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Более подробная информация размещена тут https://drive.google.com/file/d/12UGUi1eb4vB_-VAklwchUhrlKM8233go/view?u...
Увидимся!

Здравствуйте господа! Предлагаем Вашему вниманию замечательный сайт для заказа бурения скважин на воду. Бурение скважин в Минске компанией ЕВРОБУРСЕРВИС – полный комплекс качественных и разумных по цене услуг. скважина на воду,бурение скважин, скважина минск,скважина на воду цена,бурение скважин в минской области,ремонт скважин и бурение скважин минск. Мы бурим любые виды скважин.У нас доступная ценовая политика, рассрочка на услуги и оборудование.Заказывайте скважину для воды в euroburservice – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам!
Увидимся!
http://didau.org/forum/members/antoniodkn.html
http://sk-avtoparts.ru/user/Patriotjjy/
http://ztomsk.ru/index/8-25436
http://mykh.net/space-uid-4820502.html
http://bratsk15.ru/index/8-8429

Stránky