Blažení sú blázni
Dve noci pred jarnou rovnodennosťou som nevedel zaspať. Nedokázal som sa uvoľniť. Bol to pocit, ako by som si zrazu ničím nebol istý.
Cítil som sa stratený. Bez pevnej zeme pod nohami. Čo je skutočné? Už dlhšiu dobu vnímam veci a javy, ktoré spoločnosťou všeobecne prijímané nie sú, ktoré sú vedou odsudzované ako nedokázané a teda nejestvujúce. Náhoda sa mi správa podozrivo. Keby len náhoda, aj logické stroje, počítače sa správajú divne – zdá sa mi, že ich svojím nastavením ovplyvňujem. Je to už pár rokov, čo cítim prúdenie živy v tele a tiež vnímam napätie medzi ľuďmi v mojom okolí, napätie v priestore. Stáva sa, že do mňa vchádza niečo, vnímam to ako širšie ja, ktoré presahuje toto telo a tento život a pomáha, keď sa niečo vo vzťahoch v mojom okolí vyhrotí.
Blbnem? Čo je skutočnosť? To, čo je mi spoločnosťou predstavované ako normálne? Ulietam si, keď vnútorným prenastavením mením svoj svet? Miznú minulé rany, staré vzorce. Stávam sa slobodnejším, po strastiach ostáva spomienka, niekedy len tušenie mojej pamäti už uzavreté – do tohto sveta to už nepatrí.
Som v poriadku? Alebo som zrelý na lieky? Mám sa ísť nechať posúdiť sa a predpísať si oblbujúce prášky? Aby som si náhodou neublížil. Nahlásiť sa strážcom „pravdy“ v bielych plášťoch? Chudák, strácam pojem „reality“.
Nocou ležím v posteli a svet sa mi rozplýva. Čo je to skutočnosť? Čo je to skutočnosť, ak sa zmenou prístupu, či zmenou predmetu mojej pozornosti všetko mení? Kde to som? Som sám v izbe, v tme, v dome u starkej. Potím sa. Ležím s rukou na srdci, sústreďujem sa na dych, na tep, chytám sa ho ako záchrany.
Žijem! Tu som. Na krku mám prívesok, kúsok drievka – tlačím si ho rukou do hrude. Bolí to! Zachraňuje! To spojenie, ten strom, tá zem z ktorej rástol, na ktorej som to drievko našiel. Cítim, že tam je ten stred, tá opora po ktorej túžim, ten pevný bod na ktorý sa napájam. Korene.
Pripomínam si mamu, otca – v duchu som s nimi. Prijímam ich celých, nech ku mne boli v minulosti akíkoľvek – na nich stojím, na predkoch – na minulosti – na nej stojím, na Zemi. Už im nič nevyčítam, nezazlievam, nepredstavujem si, čo mohlo byť inak... Už nestojím na predstavách, ale na skutočných predkoch. Až teraz sa môžem kráčať, od Zeme, od koreňov rásť! Už nie som stratený, už som chytil ten vrcholok hory, tej hory minulosti, na ktorej stojím.
Kto je blázon? Ten, kto si myslí, že sám je v poriadku? Či ten, kto vie, že blbne a s úctou súcití so všetkými ostatnými… Bláznami?
Pár dní nato sa rozprávam s jednou známou. Trápi sa – už dlho je na liekoch, aj v ústave bola, vraj schizofrénia. „Nebezpeční sú blázni, ktorí si myslia, že sú normálni,“ vravím jej. Títo potom nútia ostatných byť tiež takými ako oni – normálnymi. Nútia ich byť vážni a sebaistí, bezcitní a suchí, pevní, rozumní – oni vedia, čo je pravda! Myslia si to, pevne veria. Inú možnosť nemajú, lebo keby boli veci inak – zrútia sa. Navonok sa tvária neohrozene – vnútri sa hrozia sami seba, boja sa, že zblbnú, že sami sú bláznami. Hrozia sa bláznov, zatvárajú ich do ústavov, zväzujú ich, ničia ich, sajú z nich život. Desia sa, bránia sa, aby sa nič bláznivé nerozvinulo, aby nič ich vieru nenaštrbilo, strážia svoje väzenie domnelých právd a zákonov, v ktorom sami zvnútra hnijú.
Liek pre blázna? Uchopiť svoj vlastný stred! Nájsť vrchol svojej hory sveta! Na ňom stáť a z neho kráčať od minulosti do budúcnosti, ako hora sveta rastie, žijúc, dýchajúc v prúde prítomnosti sa rozvíjaš.
Liekom je uzemnenie, uvoľnenie sa v dôvere, liekom je pád na Zem – vedz, že Zem je dobrá. Vezmi si späť vlastný stred, ten, ktorý ti ukradli učení páni. Chop sa stratenej zodpovednosti za vlastný život, za svoje vnímanie, za vlastnú pozornosť, silu, za svoj svet.
Lebo keď si neveríš, keď sa obrátiš žiadajúc o pomoc nie Matku Zem, ktorej si súčasťou, ale tých stratených duchov skrývajúcich sa v oblekoch lekárov, vedcov, úradníkov či konateľov – ak sa im oddáš stratiac seba, stiahnu ťa, aby ťa vycicali a zviazali… Oni sú lační po tvojom živote, pretože sami svoj život stratili, upísali, zapredali.
Dôvera. Dôvera v život, v seba. Dôvera lieči, dôvera v to, že keď strachu poviem dosť, že keď tú predstavu, čo ma straší, s výdychom uzemním, tak zmizne. Stane sa minulosťou. Taká je sila myšlienky a slova – vtedy, keď je človek prostý, čistý, vo svojom strede, v srdci sústredený.
Blázon ako blažený? Ten, kto má radosť zo života? Ten, kto dôveruje, kto sa nezľakne, keď nerozumie, kto žije a nechá žiť? To asi nie je v dnešnej dobe normálne.