Odvrátená stránka jabĺk a internetu
„Tie jablká sú bežne striekané aj desať-dvadsať razí, kým sa k tebe dostanú,“ prizná sa mi ovocinár. Potravinársky priemysel toho veľa zmenil – a môžeme byť na to hrdí. Potraviny sú pre nás zabezpečované strojmi, postrekmi, hnojivami. Ovocie sa reťazcami dostane k zákazníkom aj v zime – a akékoľvek!
Má to aj odvrátenú stránku? Áno, ale tá nás moc netrápi. Uvedomujeme si ju vôbec? Dlho nás učili veriť v dobro jednej strany – a v dobrej viere – nevidieť iné stránky. Už ten kňaz v kostole z jednej strany káže a všetci v tú stranu pozerajú. Učiteľ v škole v tom len pokračuje.
Iné stránky? Že potraviny stratili na cene je asi dobre. A čo roľníci, ktorí stratili na cene a šli do tovární? Ale však dnes už ani tam byť nemusia, máme samočinné roboty... Len práce nieto! Peňazí nieto... Keď z ceny jablka ostane pestovateľovi len pár percent – a stromu – nič? Ani len prostá vďaka – všetko zhltnú tie reťazce...
A čo jedy a postreky a hnojivá? Potraviny dnes obsahujú už asi len zlomok minerálov a vitamínov oproti stavu pred šesťdesiatimi rokmi. Taká slabá je už zem, naša matka živiteľka. Len berieme – a oplácame čím? Kyslými dažďami, ktoré rozpustia a spláchnu aj to málo, čo ostalo? Nejak nás tá zem už vlastne ani netrápi. Už na nej nemusíme pracovať ako naši roľnícky predkovia... Zíde z očí, zíde z mysle – teraz hľadíme zväčša do obrazoviek. Dívame sa na náš prevratný Internet.
Majú aj počítače odvrátenú, tienistú a nevidenú stránku? Ako študent informatiky som ju dlho nevidel. Všetko sa totiž zdá výborné. Internet ľudí spája. Ešte nikdy nebolo také ľahké a lacné vzdialene sa porozprávať, získať údaje či zdieľať poznatky. Skoro okamžite, skoro neobmedzene – je to zázrak, čo sme dokázali!
To, že wi-fi žiarenie spomaľuje rast stromov, to sa vie. Aj to, že mobilný telefonát ovplyvní činnosť tvojho mozgu na celú ďalšiu hodinu. Ale čo je to oproti tým výhodám? Oproti ziskom telekomunikačných spoločností?
Všetci komunikujeme, rýchlo, hromadne. Chápeme sa však? Cítime sa? Slová tvoria len pár percent z celkovej medziľudskej komunikácie. Zúžil Internet našu spoločenskosť na pár percent niekdajšieho stavu?
Môj známy má dospievajúceho syna – chalan má prvú priateľku. Každý deň si dlho do noci spolu píšu. Prvá láska je veľká vec, cítiť však aj veľkú krehkosť. Ani jeden nechce nič pokaziť. Vymieňajú si smajlíky – stále nie je dosť. Snažia sa, stále to však ešte nevyjadrili, stále sa im nepodarilo dať to do slov... Dať údermi klávesnici to – čo môžu prejaviť jedine dotykom, pohľadom z očí do očí, žiarou srdca…
Názory
matrioshka
Ut, 10/28/2014 - 12:45
Trvalý odkaz
Ja by som nepovedala ze sa